Su

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 18 Şubat 2013

Su : İnsan vücudunun 2/3’si sudan oluşmaktadır. Beynin % 90’ı, kanın % 83’ü, kasların % 75’i ve hatta kemiklerin % 23’ü sudur.
Su dünyadaki tüm yaşamın temeli olduğu gibi insan yaşamında da vazgeçilmez bir rol oynar. Organlarımız, dokularımız ve metabolizmamızın çalışmasında her aşamada su vardır. Vücuttaki su dengesi çok dinamik bir süreçtir. İçerek ve gıdalarla aldığımız su süratle emilerek kana karışır ve kısa sürede dokulara ulaşır. Burada yazamayacağımız kadar çok işlev görür ve birçok karmaşık süreçten geçtikten sonra idrar ve ter olarak vücuttan atılır. Atılırken dahi vücutta oluşan toksik maddeleri taşımak gibi önemli bir fonksiyon görür.
Suyun önemi, gereği ve faydaları tartışılmaz. Herkes bol bol su içsin!
Peki neyi konuşuyoruz burada?
Birçok konuda olduğu gibi su bile bilgi kirliliğine uğrayabilmiş bir konu. Her gün televizyonlarda “uzmanlar” çıkıyor; suyun faydalarını anlatıyor, “günde 3 litre su için, yok yok 6 litre su için” diye bilimsel demeçler veriyor. İşin doğrusu suyun bir dozu yok. Herke-sin su ihtiyacı farklıdır. Sıcak havada güneş altında çalışan bir işçi ile serin bir evde TV seyreden bir kişinin su ihtiyacı çok farklıdır.
Öte yandan suyun faydaları konusunda da bin bir türlü ipe sapa gelmez boş laflar ediliyor. Geçenlerde bir “sağlık uzmanı” manken kızımız cildinin güzelliğini, günde içtiği 6 litre suya borçlu olduğunu anlatıyordu. 50 yaşına geldiğinde görürüm seni; suyu dama-
canayla içsen fayda etmez! Evet, su cildi nemlendirir ama fazlası daha çok nemlendirmez! Suyun faydalarını tartışmak havanın faydalarını tartışmak kadar boş. Nasıl havasız olunmuyorsa, susuz da olunmaz, o kadar! Suyun faydaları diye anlatılan her şey suyun zaten asli görevi. Bunun ötesinde sudan mucizevi faydalar beklemek boş.

Daha fazlası için tıklayın. Lida

Su

Su

Su

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :


9 + = 11

Reklam ve iletişim

Her Türlü Konuda iletişim Adresi [email protected] Sitemizde yer verilen tüm videolar video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Videolara yapılan yorumlardan ve video içeriğinden sitemiz yada site yöneticilerimiz sorumlu tutulamaz. Sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerik için iletişim kısmından video ismi ve adresiyle ulaşarak isteğinizi bize iletebilirsiniz..